تاریخچه شرکت اکسین پمپ گاز

شرکت اکسین‌گاز‌پمپ در سال 1395 با هدف کسب و بومی‌سازی فناوریِ طراحی، ساخت، مونتاژ، راه‌اندازی و ارائه خدمات پس از فروشِ سیستم‌های فشارافزایی چندفازی Multiphase Boosting Technology توسط کارکنانِ ایرانیِ شرکت بورنمن در شهر اهواز تأسیس شد.
در اولین گام لازم بود با تعریف و تشریح برداشت خود از معنای بومی‌سازی، چشم‌انداز و برنامه‌ی کوتاه‌مدت خود را برای نیل به این هدف مشخص کنیم. بومی‌سازی این سیستم‌های پیچیده از نظر ما نه تنها به معنای دست‌یابی به فناوری ساخت، بلکه همچنین شامل کسب دانش فنی و عملی لازم جهت طراحی، توسعه و بهینه‌سازی محصول در راستای تطابق کامل با شرایط محیطی و عملیاتی میادین نفتی ایران می‌باشد. طراحی جامعی که

– با در نظر گرفتن شرایط محیطی و روش تولید در میادین ایران،
– با توجه به موقعیت جغرافیایی و محل قرارگیری میادین ایران،
– با آگاهی از نوع و ترکیبات شیمیایی نفتِ میادین ایران،
– و با در نظر گرفتن شرایط و روش بهره‌برداری در واحدهای بهره‌برداری
تحقق کامل الزامات تولید صیانتی را ممکن سازد.

 

مبنای این طراحی جامع و مدرن، نه تنها استفاده از تجربیات تلخ و شیرین در طی 20 سال گذشته در شرکت بورنمن بوده، بلکه کارکنان شرکت اکسین‌گازپمپ با بازدید میدانی از ایستگاه‌های تقویتِ فشارِ مختلف در آلمان، جنوب ایتالیا، عراق، کویت و استفاده از تجربیات و نقطه‌نظرات استفاده‌کنندگان، بهره‌برداران، بخش‌های تعمیرات و نگهداری به طور اعم و نهایتاً بازدید از تمامی تلمبه‌خانه‌های موجود در ایران و استفاده از تجربیاتِ پانزده ‌ساله‌ی کارکنانِ محترمِ ادارات مهندسی نفت، تولید و تعمیرات و نگهداری شرکت ملی نفت ایران به طور اخص، توانستند نقاط ضعف و قوت این سیستم‌ها را شناسایی کرده و در جهت بهبود و ارتقاء آن‌ها اقدام نمایند.

نتیجه‌ی این تلاش و کوشش همانا موفقیت‌آمیز بودن تست میدانیِ اولین سیستم چندفازی ساخت اکسین‌گازپمپ – با نام تجاری PerLa 260 – در ایستگاه تقویت فشار چندفازی اهواز چهار در تابستان سال 1398 در سخت‌ترین شرایط محیطی و مطابق با خواسته‌های فرآیندی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب بود.

احیاء چاه به اصطلاح مرده (Dead Well) 212 اهواز، که از چندین سال پیش به علت افت فشار جریانی از مدار تولید خارج شده و تحقق حداقل 1200 بشکه در روز افزایش تولید از این چاه با کم کردن فشار جریانی بعد از کاهنده به نصف میزان فشار قبل از آن (Drawdown) و همچنین فشارافزایی سیال چندفازی این چاه به همراه سه چاه کم فشار دیگر (3500 بشکه در روز به همراه گاز همراه) به مرحله اول فرآورش ایستگاه بهره‌برداری اهواز یک،…. ماحصل این تلاش جمعی بود.

تجربه و فلسفه‌ی خود به این پمپ‌ها ادواتی جانبی اضافه کردند مانند: اینونتور جهت کنترل سرعت، سیستم کنترل دمای خروجی و برگشت مایع، سیستم مونیتورینگ و غیره و غیره. ماحصل این اقدامات همراه با تلاش و صرف وقت و سرمایه‌ی هنگفت پیدایش سیستم‌های فشارافزایی چندفازی شد. به طور خلاصه ماهیت و تاریخ این شرکت‌ها در ساخت پمپ است. پس هدف این شرکت‌ها عرضه‌ی محصول اصلی‌شان بوده و بیشترین دایره‌ی عملکردشان در محدوده‌ی پمپ و فلنج‌های ورودی و خروجی می‌باشد.

ماهیت شرکت‌ اکسین‌گازپمپ اما به ساخت پمپ‌های دوپیچی، اسکید، فلنج‌های ورودی و خروجی و کنترل بهینه‌ی ادوات جانبی محدود نمی‌گردد؛ بلکه این شرکت با بسط گستره‌ی نگاه خود، این محصول را به گونه‌ای طراحی کرده است که بتواند با افزایش حداکثری عمر مفید چاه، آن را در تمام طول این مدت همراهی کرده و انعطاف لازم را جهت انطباق با شرایط مختلف جریانی نفت و گاز دارا باشد. (در این خصوص بیشتر بخوانید…)

فلسفه‌ی راهبردی و وجه تمایز ما

ما فروتنانه، اما با اعتماد بنفس و اطمینان، معتقدیم که الزامات تولید صیانتی نفت را درک کرده‌ایم. این اعتقاد نتیجه‌ی سال‌ها تجربه‌اندوزی و دانش‌آموزی در صنعت نفت و مرور خاطرات حداقل سه نسل زندگی با این سرمایه‌ی طبیعی است.

این سالیان پر فراز و نشیب به ما آموخته‌اند که موظفیم نه تنها با بهینه‌سازی برداشت از منابع نفتی، در راستای تأمین و رفاه زندگی خود و هم‌نسلانمان بکوشیم، بلکه باید با صیانت و حفظ محیط زیست، چه در عمق زمین و چه بر روی سطح آن، آسایش و امنیت فرزندان و آیندگان خود را نیز از گزند چالش‌های مخاطره‌آمیز مصون بداریم. وظیفه داریم حین استفاده‌ی حداکثری از توان و ظرفیت مطلوب طبیعت، سوء استفاده از آن را نیز به حداقل برسانیم. این آرمان‌ها تنها با رعایت اصول تولید صیانتی تحقق می‌یابند. از این رو بر آن شدیم که در این راستا سیستم فشارافزایی چندفازی را وسیله‌ای برای نیل به این هدف قرار داده و با بومی‌سازی و توسعه‌ی این فناوری گامی عملی در این زمینه برداریم؛ چرا که معتقدیم:

⁃ این روش استفاده‌ی بهینه از ظرفیت طبیعی چاه و کیفیت نفت تولیدی را تضمین می‌کند

⁃ این فناوری با جلوگیری از گازسوزی، آلوده‌سازی محیط زیست را به حداقل رسانده، هدررفت سرمایه‌ی ملی را متوقف کرده و تزریق مجدد گاز همراه به مخزن را امکان‌پذیر می‌سازد

⁃ بومی‌سازی این صنعت استمرار سیر سرمایه در داخل کشور، کارآفرینی و در نتیجه توسعه‌ی اقتصادی را میسر می‌نماید

⁃ همکاری با مراکز علمی در زمینه‌ی توسعه‌ی این دانش منجر به پیشرفت توان صنعتی و بنیه‌ی علمی کشور خواهد شد

⁃ . . .

 

برای رسیدن به این هدف این شرکت با صرف مخارج بسیار هنگفت در طی چند سال گذشته موفق به ساخت پمپ و سیستمی شد که در راستای رسیدن به این هدف تا حد امکان بهینه‌سازی، بومی‌سازی و کاملاً ایرانی شده است.

وجه تمایز و جایگاه ویژه‌ی (Unique Selling Point) این شرکت – به عنوان پنجمین سازنده‌ی سیستم‌های فشارافزایی چندفازی در سطح بین‌المللی – نسبت به سازندگان مطرح جهانیِ دیگر مانند شرکت بورنمن و لایستریتس را می‌بایستی بیشتر در ماهیت و تاریخ این شرکت‌های سازنده یافت. هرکدام از چهار شرکت سازنده این محصول پیچیده جزء بزرگترین، با قدمت‌ترین و با کیفیت‌ترین سازندگان پمپ‌های دوپیچی مطرح جهان محسوب می‌شوند.

در دهه 80 میلادی با وارد شدن بسیاری از میادین نفتی جهان به نیمه‌ی دوم عمر خود و متعاقباً افت فشار مخزن و کاهش تولید چاه‌ها از یک‌ سو و تلاش جامعه‌ی جهانی برای مقابله با گرمایش زمین- در اینجا گازسوزی –  نیاز صنعت نفت جهان به بکارگیری یک جایگزین تولید نسبت به روش سنتی نمایان شد.

درخواست شرکت‌های تولیدکننده‌ی نفت از صنعت، امکان بکارگیری سیستمی نوین بود، که بتواند استمرار و امتداد تولید از چاه‌های کم‌فشار را بدون جداسازی سیال چندفازی و فقط با افزودن انرژی به سیال ممکن سازد. این شرکت‌های پمپ‌ساز هر کدام با صرف هزینه‌های بسیار بالا توانستند با استفاده از محصولات خود – پمپ دوپیچی – و تغییر و بهینه‌سازی پمپ‌های موجود، محصول مورد درخواست صنایع نفت و گاز را به عنوان پمپ‌های دوفازی ارائه دهند. هر کدام از این شرکت‌ها بنا به تجربه و فلسفه‌ی خود به این پمپ‌ها ادواتی جانبی اضافه کردند مانند: اینونتور جهت کنترل سرعت، سیستم کنترل دمای خروجی و برگشت مایع، سیستم مونیتورینگ و غیره و غیره. ماحصل این اقدامات همراه با تلاش و صرف وقت و سرمایه‌ی هنگفت پیدایش سیستم‌های فشارافزایی چندفازی شد. به طور خلاصه ماهیت و تاریخ این شرکت‌ها در ساخت پمپ است. پس هدف این شرکت‌ها عرضه‌ی محصول اصلی‌شان بوده و بیشترین دایره‌ی عملکردشان در محدوده‌ی پمپ و فلنج‌های ورودی و خروجی می‌باشد.

ماهیت شرکت‌ اکسین‌گازپمپ اما به ساخت پمپ‌های دوپیچی، اسکید، فلنج‌های ورودی و خروجی و کنترل بهینه‌ی ادوات جانبی محدود نمی‌گردد؛ بلکه این شرکت با بسط گستره‌ی نگاه خود، این محصول را به گونه‌ای طراحی کرده است که بتواند با افزایش حداکثری عمر مفید چاه، آن را در تمام طول این مدت همراهی کرده و انعطاف لازم را جهت انطباق با شرایط مختلف جریانی نفت و گاز دارا باشد. (در این خصوص بیشتر بخوانید…).

گواهینامه ها و دستاوردها